Bilindiği gibi yeşil pasaport (hususi pasaport) ile vize almadan birçok ülkeye giriş yapılabilmektedir. Ama tersi durumlar da olabiliyor. Yani vize isteyen ülkeler var. Yeşil pasaportunuz varsa seyahat etmeden önce bu listeyi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. İşte yeşil pasaporta vize isteyen ülkeler.

ÜlkeAçıklama
AfganistanVize gerekli
A.B.D.Vize gerekli
AngolaVize gerekli
AvustralyaVize gerekli
BeninVize gerekli
Burkina FasoVize gerekli
BurundiVize gerekli
ButanVize gerekli
Cape VerdeVize gerekli
ÇadVize gerekli
Doğu TimorVize gerekli
Dominik CumhuriyetiVize gerekli – Havalimanında vize alınabilir.
Ekvator GinesiVize gerekli
EritreVize gerekli
ErmenistanVize gerekli – Havalimanında vize alınabilir.
EtiyopyaVize gerekli
GabonVize gerekli – Sınırda bandrol vize uygulamasından yararlanma koşulları ise şunlardır:
-En az 6 ay geçerli pasaport hamili olmak,
-Gerekli aşıların güncel olduğunu gösteren uluslararası aşı karnesine sahip olmak,
-Librevil Uluslararası Leon Mba Havaalanına varışta PAF’a (Hava ve Sınır Polisi) ait “ülkeye giriş talep formu (demande d’admission sur le territoire national)” doldurmak,
-Vize harcı olarak 45.000 CFA veya 70 Avro ödemek,
-Turistik amaçlı seyahatlerde otel rezervasyon belgesi veya ikamet edilecek yerin adresi, iş amaçlı seyahatlerde ise davet mektubu ibraz etmek.
Gambiya Vize gerekli
Gana Vize gerekli
Gine Vize gerekli
Gine-Bissau Vize gerekli
Güney Sudan Vize gerekli
HaitiVize gerekli – Haiti’ye seyahat eden umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Haiti’ye girişte havaalanında 10 ABD Doları karşılığında 90 gün kalma imkanı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesi alarak ülkeye girebilmektedir.
Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız ise giriş için herhangi bir ödeme yapmamaktadır.
HindistanVize gerekli
İngiltereVize gerekli – İngiltere üzerinden diğer ülkelere aktarmalı seyahat edecekler transit vizeye tabidir. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın, gidilecek ülkeye (onward flight) 24 saat içinde uçmaları ve gerekli vizelerinin/belgelerinin olması şartının yanı sıra belirli koşulları sağlamaları halinde, transit vizeden muaf olacakları (transit without visa concession) Londra Başkonsolosluğumuz tarafından bildirilmektedir
İrlandaVize gerekli
KamerunVize gerekli – Resmi heyet mensubu olan Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri her 180 günlük dönem içerisinde ilk giriş tarihinden itibaren toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
KanadaVize gerekli
Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY)Vize gerekli – vizelerinizi Güney Kıbrıs’ın Atina Büyükelçiliğinden de temin edebilirsiniz.
KiribatiVize gerekli
Komor Federe İslam CumhuriyetiVize gerekli
KongoVize gerekli – Ülkede çalıştırılacak yabancı personel için çalışma izinlerinin varıştan önce Kongo Cumhuriyeti Temsilciliğinden alınması gerekmektedir.
Kongo Demokratik Cumhuriyeti (Zaire)Vize gerekli
Kore Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore)Vize gerekli
LaosVize gerekli – 35 ABD Doları karşılığında sınır kapılarında vize alabilmektedir. Sınır kapılarında vize alabilmek için uçakta ve sınır kapılarında başvuru formu doldurulması ve bir adet fotoğraf ibraz edilmesi gerekmektedir. Sınırda alınan vizeyle Laos’ta 30 güne kadar kalınabilmektedir.
LesothoVize gerekli
LiberyaVize gerekli
Madagaskar (Malagazi)Vize gerekli
MalaviVize gerekli
MaliVize gerekli
Meksika Vize gerekli – Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika’ya seyahat edecek vatandaşlarımız, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini http://inm.gob.mx/index.php/page/Inicio_Autorizacion_Electronica/tr.html adlı internet adresinden harçsız olarak alabilmektedirler.
MikronezyaVize gerekli
Myanmar (Burma veya Birmanya)Vize gerekli
NamibyaVize gerekli
NauruVize gerekli
NepalVize gerekli
NijerVize gerekli
NijeryaVize gerekli
Orta Afrika CumhuriyetiVize gerekli
Papua Yeni GineVize gerekli
RuandaVize gerekli
Rusya FederasyonuVizesiz – 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle hususî ve hizmet pasaportu hamili vatandaşlarımız her 180 günde 90 günü aşmamak şartıyla 30 gün süreyle vizeden muaf olacaklardır.
SenegalVize gerekli
Sierra LeoneVize gerekli
Singapur Vize gerekli – 90 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatlerde vizeden muaftır.
Solomon AdalarıVize gerekli
SomaliVize gerekli
Sri LankaVize gerekli – 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinizde vizelerinizi www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından alabilirsiniz.
SudanVize gerekli – 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerinizi Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirsiniz.
SurinamVize gerekli
Suudi ArabistanVize gerekli
Sri LankaVize gerekli
TongaVize gerekli
TayvanVize gerekli – 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerinizi Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmanız şartıyla (ayrıca dönüş bileti ibraz etmeniz, vize müracaat formu doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeniz gerekmektedir) sınırda harçsız almanız mümkündür.
TogoVize gerekli
UgandaVize gerekli
Yeni ZelandaVize gerekli
Zambiya Vize gerekli – Çalışma vizesi dışındaki vizelerinizi https://eservices.zambiaimmigration.gov.zm/#/home internet sitesi üzerinden elektronik olarak alabilirsiniz.
ZimbabveVize gerekli

***Yukarıda yer alan bilgiler sadece turistik amaçlı tek giriş vizeleri için geçerlidir. Öğrenim, çalışma, çok girişli vize, uzun süreli ikamet vb. nedenlerle yapılacak seyahatlere ilişkin vize uygulamaları hakkında gidilecek ülkenin temsilciliğinden bilgi alınması, resmi göreve atananların ise Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir